mobile_payment_03Jak to wielokrotnie powtarzamy w APPmanago – cały świat staje się mobilny. Kiedy ostatni raz wyszliśmy gdzieś bez naszych smartfonów? Ja nie pamiętam, kiedy zepsuł mi się jeden, po prostu wyciągnąłem z półki nieco zakurzony starszy model. Zastanówmy się jednak czy to coś złego? Biorąc pod uwagę wszystkie zalety smartfonów i innych urządzeń, ciężko powiedzieć, że tak. Ciągły dostęp do nawigacji, użytecznych apek i oczywiście samego internetu jest wielką zaletą. Żyjemy w czasach urządzeń mobilnych, zaakceptujmy i cieszmy się z tego.

 

Wielka ilość transakcji gotówkowych także przeszła na stronę mobilną. Dlaczego? Po prostu stało się to zbyt proste w użyciu. Karty kredytowe, mobilne portfele, kupowanie za SMS, PayPass – obecna technologia w pełni wspiera mPayment, temat naszego wpisu.

Zacznę od krótkiego opisu jednych z najpopularnieszych środków płatności mobilnej:

 

I.Mobile wallet/Portfel Mobilny  – działa dokładnie tak jak zwykły portfel, poza tym, że istnieje w świecie cyfrowym. Pozwala na zachowanie danych twojej karty debetowej/kredytowej w postaci właśnie cyfrowej a przez to, kupowanie rzeczy za pomocą smartfona lub tabletu.

  1. Płatności kartą – karty płatnicze – zarówno debetowa jak i kredytowa, to także rodzaj płatności mobilnej. Ten mały plastikowy prostokąt stał się prawdziwym zastępstwem dla gotówki, większość sklepów i stron internetowych oferuje możliwość zapłacenia kartą. Wprowadzenie kilku numerów z karty rezultuje szybką płatnością. Niektóre ze stron oferują możliwość zapamiętania danych karty, co sprawia, że późniejsze zakupy są jeszcze szybsze.

III. Płatność SMSami premium – jeden z rodzajów płatności który kupujący może wybrać – najczęściej na stronach z grami online. Po podwójnej identyfikacji związanej z wpisaniem wysłanego na telefon numeru pin i hasła sms, konto bilingowe kupującego zostaje obciążone na wybraną kwotę. W porównaniu do innych metod, ta jest całkowicie alternatywna ponieważ nie wymaga korzystania z karty, ani żadnych innych serwisów płatnościowych online np takich jak PayPal. Dzięki temu, omija banki, i wszelkie firmy kredytowe. Ten rodzaj płatności jest bardzo rozpowszechniony w Azji, ze względu na ogromną popularność gier MMO.

  1. Płatność zbliżeniowa NFC – Jest technologią która umożliwia wymianę danych w krótkiej odległości 20 cm. NFC jest z reguły używane w smartfonach np w celu podłączania urządzeń bezprzewodowych, jednak nie wspominałbym o tym gdyby służyło tylko do tego. Za pomocą NFC od jakiegoś już czasu można używać smartfona do płacenia podobnie jak za pomocą zbliżeniowej karty kredytowej. Najczęściej korzysta się z NFC w sklepach fizycznych czy środkach lokomocji. Jeśli chodzi o Europę, Polska jest krajem będącym liderem we wprowadzaniu technologii zbliżeniowej, jednak przed szerszym i szybszym wprowadzeniem jej na świecie stoi mnóstwo trudności.

Płatność mobilna ciągle ewoluuje.

Przyszłość płatności mobilnych jest ciągle nieznana, z powodu setek tysięcy kierunków które mogą zostać obrane. Tak ogromny potencjał powoduje wielkie zainteresowanie niemal każdego gracza w tym interesie. Dla przykładu Google chce abyśmy mogli płacić bez używania ani karty ani telefonu (przynajmniej bez wyjmowania ich z kieszeni czy torebki). Mówię o apce będącej w trakcie przygotowania, o nazwie Hands-Free. Zamysł jest taki aby do dokonania zakupu wystarczyło powiedzieć kasjerowi, że zapłacisz za pomocą Google. Po tym następuje identyfikacja kupującego i gotowe. Przedstawiam tylko uproszczoną metodę, jednak interesujący jest fakt, że Google jest zainteresowane wykorzystaniem do niej kamer sklepowych. W celu rozpoznania kupującego porównywano by obraz z kamer do zdjęcia z profilu aplikacji Hands Free. Mimo, że tak nowoczesna technologia z pewnością szokuje, warto pamiętać, że Google to tylko jeden z graczy na ogromnym rynku technologicznym zainteresowanym płatnościami mobilnymi , i to nie koniecznie najważniejszy z nich.

Niektóre badania przewidują, że w 2019 będą przynajmniej 2 miliardy osób które na bieżąco będą dokonywać płatności mobilnych.

Globalizacja?

Potencjał płatności mobilnych jest ogromny. Granice krajów, waluta, wszystko zaczyna tracić znaczenie, przynajmniej w świecie cyfrowym. Jeśli za 10 minut będę chciał zamówić coś z Chin, wystarczy kilka kliknięć i gotowe, towar zostanie wysłany Pekinu już dzień później. Taki stan rzeczy spowodował powstanie pewnej potrzeby, potrzeby stworzenia jednej, uniwersalnej technologii płatności mobilnej. Niestety jest to jeszcze stosunkowo odległa przyszłość, taka technologia wymagałaby wprowadzenia pewnej standardów; zasad obowiązujących bez względu na kraj czy jego ekonomię.

Co stałoby się, gdyby technologia płatności mobilnej osiągnęła swój pełny potencjał? Jaka technologia umożliwiłaby coś takiego? Jak wpłynęłoby to na ekonomię… całego świata? Jeszcze niedawno brzmiałoby to jak zapowiedź książki Sci-FI, ale teraz to tylko czekająca nas przyszłość. A Ty, co sądzisz o takich sposobach płatności? Może wolisz tradycyjny rodzaj płatności? A może złote dukaty? Yarr!